همه چیز درباره گواهینامه بین‌المللی رانندگی


گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه بین‌المللی رانندگی، مدرکی است که کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران آن را صادر می‌ کند؛ افراد با داشتن این گواهینامه می‌توانند در کشوری غیر از سرزمین خود رانندگی کنند. اعتبار گواهینامه بین‌المللی رانندگی ۱ یا ۳ سال است.

گرفتن گواهینامه بین المللی رانندگی کار سختی نیست. در صورتی می توانید تقاضای گواهینامه بین المللی رانندگی بکنید که گواهینامه رانندگی کشور خود را داشته باشید؛ حتی با گواهینامه‌ای که حداقل ۱ ماه و 3 روز ازاعتبارش باقی‌مانده باشد.

برای کسانی که به رانندگی علاقه مندند، رانندگی در جاده‌های زیبا و دیدن جذابیت‌های مسیر، لذت سفر را چند برابر می‌کند. می توانید به این موضوع هم فکر کنید که رانندگی در سفر را تا خارج از مرزهای کشور هم ادامه دهید.

اگر می‌خواهید هم از دیدن زیبایی‌های جاده‌های کشور خارجی لذت ببرید وهم با رانندگی خودتان از ماشین شخصی برای سفر خارجی استفاده کنید و ویا با کرایه انواع خودرو در خارج خودتان رانندگی کنید، باید گواهینامه بین المللی رانندگی داشته باشید . اصلی‌ترین مدرکی که برای این شکل از سفر نیاز دارید، گواهینامه بین‌المللی رانندگی است. البته استفاده از گواهینامه بین‌المللی رانندگی تنها به رانندگی در جاده‌های خارج از مرزهای کشور محدود نمی‌شود. کسانی هم که می‌خواهند مدتی را در یک کشور خارجی زندگی کنند و احتمال می‌دهند در آنجا خودرویی در اختیار داشته باشند ، باید حتماً گواهینامه بین‌المللی رانندگی داشته باشند تا بتوانند در آن کشور رانندگی کنند.

گواهینامه‌ بین‌المللی رانندگی که ایرانی‌ها در کشور خود دریافت می‌کنند علاوه بر زبان فارسی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، عربی، چینی، آلمانی، اسپانیایی و روسی هم ترجمه می‌شود تا در سایر کشورهای جهان هم قابل ارائه باشد . این گواهینامه را در جهان به نام IDP می‌شناسند که مخفف عبارت (International Driving Permit) است.

توجه داشته باشید که گواهینامه بین‌المللی رانندگی را نمی توانید تمدید کنید ؛ بلکه پس از پایان اعتبارآن باید درخواست گواهینامه جدیدی بدهید.

در ایران، سازمان جهانی اتومبیل رانی، گواهینامه بین‌المللی رانندگی را صادر می‌کند؛ این سازمان جهانی ۱۶۴ عضو دارد که گواهینامه بین‌‌المللی در تمام این 164 کشور ،معتبر و قابل استفاده است .


چگونه گواهینامه بین‌المللی رانندگی بگیریم؟

اولین شرط برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی این است که گواهینامه رانندگی کشور خود را قبل از آن گرفته باشید. اگر از اعتبار گواهینامه‌ تان تنها یک ماه و 3 روز باقی مانده باشد، گواهینامه بین‌المللی یک‌ ساله دریافت خواهید کرد.

اما اگر حداقل سه سال از اعتبار گواهینامه‌ رانندگی تان باقی‌مانده باشد، می‌توانید گواهینامه بین‌المللی رانندگی 3 ساله بگیرید. به هر حال ارائه گواهینامه ملی، برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی ضروری است.

برخی از کشورها گواهینامه سه‌ساله را نمی‌پذیرند و در آنها تنها گواهینامه یک‌ ساله معتبر است.


مدارک گواهینامه بین المللی رانندگی

 • اصل گواهینامه رانندگی ملی معتبر
 • یک قطعه عکس پرسنلی ۳ در ۴ (برای بانوان با حفظ کامل حجاب اسلامی)
 • اصل یا کپی از صفحه اول گذرنامه
 • گواهینامه بین‌المللی قبلی (در صورتی که داشته‌اید)
 • تکمیل فرم در خواست گواهینامه بین‌المللی به زبان‌های فارسی و انگلیسی (در فرم زبان انگلیسی تاریخ تولد باید به میلادی نوشته شود)

هزینه گواهینامه بین المللی رانندگی

بسته به اینکه شما کدامیک از انواع گواهینامه‌های یک‌ساله، سه‌ساله یا یک‌ساله خودرو و موتور را بخواهید؛ برای هر یک باید مبلغ مشخصی را به شرح زیر پرداخت کنید:

 • مبلغ 141 هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک‌ساله خودرو
 • مبلغ 163 هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک‌ساله خودرو و موتور
 • مبلغ 414 هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی سه‌ساله خودرو

نحوه دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی

گواهینامه بین‌المللی رانندگی شما، در همان زمانی که به آژانس پرسیا سفر مراجعه می کنید به شما تحویل داده می‌شود. برای دریافت گواهینامه اصولی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید:

 • گواهینامه به شخص درخواست‌کننده یا اقوام درجه یک او تحویل داده می‌شود. بنابراین ارائه مدارک شناسایی قانونی و اصل شناسنامه که نشان‌دهنده نسبت فامیلی باشد، ضروری است.
 • وکیل متقاضی نیز می‌تواند با ارائه کارت‌ شناسایی و اصل وکالت‌نامه، گواهینامه بین‌المللی را دریافت کند.
 • در صورتی که افراد بخواهند گواهینامه بین‌المللی همسرشان را تحویل بگیرند، علاوه بر شناسنامه متقاضی، باید کارت ملی خود را نیز ارائه دهند.
 • مادرانی که درخواست گرفتن گواهینامه فرزندشان را دارند باید شناسنامه و کارت ملی خود را همراه داشته باشند.

نکاتی درباره گواهینامه بین‌المللی رانندگی

 • در کشور امارت متحده عربی، گواهینامه بین‌المللی سه‌ساله را تنها برای رانندگی با ماشین‌های اجاره‌ای می‌پذیرد.
 • در برخی از کشورها از جمله امارات متحده عربی، امریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی قوانین گاهی اوقات سختگیرانه‌تر هستند و شما علاوه بر همراه داشتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی، باید گواهینامه ملی خود را نیز همراه داشته باشید.

Leave a Comment

Your email address will not be published. All fields are required.