VISA

ویزا یا روادید چیست؟

سفر به خارج از کشور به همین راحتی ها نیست و شما نمی توانید در هر زمانی که بخواهید تنها با در دست داشتن بلیط هواپیما پا به کشور دیگری بگذارید، چرا که بسیاری از کشورها قوانین و ضوابطی برای ورود مسافران خارجی دارند که از مهم ترین آن ها داشتن ویزای توریستی است. صدور ویزای مسافرتی توسط کشور مقصد انجام می شود و بدین معنا است که آنها اجازه حضور و ورود شما را تایید کرده اند.

در واقع ویزا، یک سند رسمی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا به یک کشور خارجی وارد شود. ویزا معمولاً در گذرنامه دارنده به صورت مهر و یا برچسب الصاق می‌شود. ویزا در انواع مختلفی صادر می‌شود که دارندگان هر کدام از این ویزاها دارای حقوق متفاوتی در کشور میزبان هستند.

ویزا چین
ویزا هند
ویزا ایران
ویزا آذربایجان
ویزا روسیه
ویزا امارات
ویزا تایلند

انواع ویزا

ویزاها معمولاً دارای انواع مختلفی هستند و هر کشوری بنا به شرایط کشور ویزاهای مختلفی را صادر می کند. ولی در اکثر دسته بندهای ویزا به صورت زیر تقسیم می شوند:

 • ویزای توریستی:

  نوعی از ویزاست که به هدف گردشگری و سفر در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

 • ویزای تحصیلی:

  افرادی که به قصد تحصیل در کشور های دیگر اقدام می کنند، باید به دریافت این ویزا بپردازند تا بتوانند در طول دوره تحصیل خود در کشور مقصد اقامت داشته باشند.

 • ویزای دیدار بستگان:

  خیلی از کشور ها نوعی ویزا دارند که به آن ویزای ملاقات با اقوام گفته می شود و تقریباً مشابه با ویزاهای توریستی است؛ ولی خب تفاوت هایی هم دارند. گرفتن این ویزا معمولاً ساده تر از همه است.

 • ویزای کاری:

  این نوع ویزا برای شخصی که به منظور کار کردن به کشور دیگر سفر می کند صادر می شود.

 • ویزای تجاری و بازرگانی:

  این نوع ویزا برای بازرگانان و کسانی که با مقاصد تجاری سفر می کنند، صادر می شود.

 • ویزای درمان:

  این نوع ویزا برای منظور درمان در کشور دیگر صادر می شود و برای گرفتن آن به مدارک پزشکی نیاز است.

 • ویزا بر اساس دفعات مجاز ورود و خروج
 1. ویزای یک بار ورود یا (SINGLE VISA):

  به ویزایی گفته می شود که شخص در آن تنها یک بار اجازه ورود به کشور مقصد را دارد و اعتبار آن پس از یکبار ورود و خروج به کشور مقصد از بین می رود.

 2. ویزای دو بار ورود یا دابل (DOUBLE VISA):

  در این نوع ویزا شما اجازه دارید که تنها دو بار وارد کشور مقصدتان بشوید و برای دفعات بعد باید مجددا اقدام به اخذ ویزا کنید.

 3. ویزای چند بار ورود یا (MULTIPLE VISA):

  ویزایی که تا مدت زمان اعتبارش قابل استفاده است و به هر تعداد که بخواهید می توانید از آن استفاده کنید.

 4. ویزای صفر بار ورود یا ترانزیت فرودگاهی (AIRPORT TRANSIT VISA):

  این ویزا در واقع ویزای تعویض هواپیما است. در حقیقت برای تعویض هواپیما در بعضی کشورها نیاز به دریافت ویزا است. دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه را ندارد و از ویزا می تواند فقط برای خارج شدن از هواپیما و رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیمای بعدی استفاده کند. نوع دیگر ویزای ترانزیت برای مسافرانی صادر می‌شود که لازم است بعد از فرود در یک فرودگاه برای پرواز بعدی خود را به فرودگاه دیگر در همان شهر یا کشور برسانند. معمولاً اجازه توقف در این نوع ویزا زیاد است و در رده بندی شینگن به آن ویزای نوع B گفته می‌شود.

 •  ویزا براساس زمان صدور

 1. ویزا قبل از سفر:

  برای دریافت این نوع از ویزا فرد باید از طریق روش های که وجود دارد، قبل از سفر ویزا را دریافت نماید.

 2. ویزا در بدو ورود:

  این نوع ویزا زمانی که در ورود به خاک کشور مقصد و با ارائه مدارک و هزینه صادر می شود.

شرایط ویزا

بعضی از ویزاها باید در بدو ورود به کشور مقصد صادر شوند و گروهی دیگر نیز قبل از سفر، از طریق سفارت و یاکنسولگری کشور مقصد سفر صادر می شود. در بعضی از موارد، مسافرین خارجی می توانند به دفاتری که تخصص در اخذ ویزا دارند، مراجعه کرده و این امر را به آن ها واگذار کنند. آژانس ها، به وسیله مقامات خارجی، سفارت و یا کنسولگری به نمایندگی از مسافران بین المللی مجاز به درخواست ویزا برای مسافرت هستند.

نیاز و یا عدم نیاز به اخذ ویزا به طور کلی به تابعیت متقاضی، طول مدت اقامت و فعالیت هایی که ممکن است متقاضی مایل به انجام آن در کشور مقصد باشد، بستگی دارد. این موراد ممکن است دسته های مختلف ویزا را با شرایط مختلف مساله تعیین کنند.

مرجع صدور ویزا، شعبه ای از وزارت امور خارجه یا کنسولگری کشور مقصد می باشد که این اسناد می توانند گواه به این باشد که متقاضی قادر به حمایت از خود در کشور میزبان (از نظر اقامت و یا خوراک) هستند یا خیر.

Personal-Information-visa-application-cost-apply for visa-Visa Conditions

تمدید ویزا

اگر در سفر هستید و ویزایتان رو به اتمام است می توانید در هر کشوری که هستید برای تمدید ویزا اقدام کنید. در بعضی از کشور ها این کار ساده است و نیاز به انجام مراحل سختی ندارد. در بعضی از کشور ها هم مراحل سختی برای تمدید ویزا پیش روی شماست و ممکن است نیاز باشد که مرزبانان و پلیس آن کشور را متقاعد کنید.

در صورتی که بیش از زمان مقرر در کشوری بمانید ممکن است حتی مجبور به پرداخت جریمه هم شوید و تا مدت زمان مشخصی هم اجازه سفر مجدد به آن کشور را نخواهید داشت.

 

اعتبار ویزای توریستی چه مدت است؟

مدت اعتبار ویزای توریستی بستگی به کشور صادر کننده ی آن دارد. مثلا ویزای توریستی امارات 14 روز اعتبار دارد اما ویزای توریستی کشورهای عضو شینگن مدت ۹۰ روز در بازه‌ای ۱۸۰ روز میباشد. معمولا ویزای توریستی به صورت Single  صادر می شوند، Single بودن ویزا بدین معناست که فرد با داشتن ویزای توریستی در مدت اعتبار آن می تواند یک بار وارد کشور مقصد بشود. اگر مسافر می تواند تا آخر روز اعتبار ویزای خود در کشور مقصد اقامت داشته باشد اما بعد از پایان اعتبار ویزا، حضور مسافر در آن کشور غیرقانونی بوده و با پیگرد قانونی روبرو خواهد شد.

رای آگاهی از شرایط دقیق دریافت ویزای توریستی می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره‌مند شوید. همچنین همکاران ما با تجربه چندین ساله در این زمینه اقدامات لازم را برای دریافت ویزای شما انجام داده تا بدون هیچ مشکل و نگرانی آن را در کمترین زمان ممکن دریافت کنید.