Domestic Flights

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، برای پروازهای داخلی نیاز به تست کرونا نیست؛ اما از پرواز افرادی که تست کرونای آنها تا ۱۴ روز قبل از تاریخ پرواز مثبت بوده، جلوگیری می‌شود. مسئولیت عدم پذیرش مسافرین و همچنین هزینه‌ استرداد در شرایط مذکور به عهده مسافرمی باشد.

آن دسته از مسافرانی که از تاریخ دریافت پاسخ مثبت تست کرونای آنان 14 روز نگذشته باشد، از پذیرش آنان در پرواز داخلی ممانعت بعمل خواهد آمد .لازم به ذکر است در صورت مثبت بودن تست کرونا می بایست مسافرانی که قصد خرید بلیت دارند پس از گذشت 14 روز از دوره بیماری ، با انجام مجدد تست PCR  و دریافت نتیجه منفی از آزمایشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت نسبت به سلامت خود اطمینان کسب کنند و سپس جهت خرید بلیت اقدام نمایند .

 بلیط پرواز های داخلی

ایران دارای شبکه گسترده ای از پروازهای داخلی است، از ده ها ایرلاین در کشور وجود دارند که هر روز پروازهای زیادی را مابین بسیاری از شهرهای ایران پوشش می دهند. به طور کلی، پرواز داخلی به عنوان نوعی پرواز تجاری تعریف می شود که در آن مسیر مبدا و مقصد در درون یک کشور انجام می گیرد. 
پروازهای داخلی معمولاً کوتاه هستند، زیرا هواپیماها تنها در مرزهای بین شهری در داخل کشور پرواز می کنند.

در هر صورت، به دلیل فاصله کمترِ پروازهای داخلی در مسیر های رفت و برگشت، بلیط این پروازها معمولاً ارزان تر از پروازهای خارجی است؛ اما دانستن دو نکته مهم می تواند به تهیه بلیط ارزان هواپیما منجر شود:

نوع بلیط

بلیط هواپیما به دو نوع بلیط سیستمی و بلیط چارتری تقسیم می شوند، بلیط سیستمی مستقیماً از سوی شرکت هواپیمایی ارائه می شود، ولی بلیط چارتری (لحظه آخری) توسط آژانس های گردشگری به فروش می رسد. در بیشتر موارد بلیط چارتر که توسط شرکت های چارتر کننده ارائه می شوند، نرخ ارزانی از بلیط سیستمی هستند. اما خرید بلیط چارتری به زمان و مقصد سفر بستگی دارد. به هر روی، ممکن است آژانس های مسافرتی برای به فروش رفتن همه بلیط های خود اقدام به کاهش قیمت کنند (گاهی تا 80 درصد نیز خواهد رسید). پس بلیط لحظه آخری می تواند انتخابی ایده ال برای پرواز بلیط داخلی ارزان باشد.

روز سفر

قیمت بلیط هواپیما اغلب بسته به روز و ساعت متفاوت است. برای مثال، روزهای نخستین (شنبه) و پایانی هفته (پنجشنبه و جمعه) بلیط گران تر از روزهای وسط هفته است، یا قیمت بلیط در روزها و ماه های خاص سال (عید نوروز، سفرهای تابستانی) نیز نرخ گران تری از روزهای معمول و کم سفر سال است. در هر صورت، ما پیشنهاد می کنیم جهت تهیه بلیط ارزان قیمت، وسط هفته و در ساعات اولیه روز (صبح خیلی زود) یا آخر شب اقدام به سفر کنید. همچنین راه بدی نیست که قیمت بلیط را همیشه رصد کنید و در روزها و ماه های قبل سفر، بلیط خود را رزرو کنید. 
نکته: نوع هواپیما (ایرباس یا بوئینگ) و کلاس پروازی نیز در قیمت مؤثر است، برای مثال، کلاس اکونومی (اقتصادی) ارزان تر می باشد.

چه مواردی بر رقم کنسلی بلیط شما موثرند؟
همانطور که گفتیم سیستمی یا چارتری بودن بلیط مهمترین فاکتور است. اما گذشته از آن، دو عامل مهم دیگر هم در تعیین میزان خسارت تاثیرگذار هستند:

زمان اعلام کنسلی

کلاس پروازی

با مطالعه این جداول می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری درمورد زمان کنسلی و میزان جریمه به دست آورید. بخاطر داشته باشید کودکان بالای ۱۲ سال بلیط مجزا دارند و کلیه این موارد در مورد آنها نیز اعمال می‌شود.

جریمه کنسلی بلیط نوزاد
از آنجا که در پرواز صندلی به نوزاد اختصاص داده نمی‌شود، بلیط نوزاد بدون جریمه کنسل می‌شود.

 

جریمه کنسلی بلیط هواپیمای ماهان، ایران ایر، آسمان و سایر ایرلاین‌ها چقدر است؟

 

جریمه کنسلی هواپیمایی ایران ایر
خسارت کنسلی بلیط در کلاس های  J C Y V Q M N L O K S I X  تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز 30٪، 3 ساعت قبل از پرواز 60 درصد، از 3 ساعت تا نیم ساعت قبل از پرواز 60 درصد و نیم ساعت قبل از پرواز و بعد از پرواز 60 درصد است.

جریمه کنسلی هواپیمایی آسمان

جریمه کنسلی هواپیمایی ماهان

جریمه کنسلی هواپیمایی تابان

جریمه کنسلی هواپیمایی قشم ایر

جریمه کنسلی هواپیمایی کاسپین

جریمه کنسلی هواپیمایی تفتان

جریمه کنسلی هواپیمایی ایران ایرتور

جریمه کنسلی هواپیمایی کارون (نفت سابق)

جریمه کنسلی هواپیمایی آتا

جریمه کنسلی هواپیمایی کیش ایر

جریمه کنسلی هواپیمایی زاگرس

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی چقدر است؟
تمامی ایرلاین‌های داخلی میزان بار مجاز خود را در کلاس اکونومی 20 کیلوگرم و در کلاس بیزنس 30 کیلوگرم در نظر گرفته‌اند.

آیا اضافه بار جریمه دارد؟
اگر حجم بار شما از حداکثر بار مجاز بیشتر شود، باید هزینه اضافه بار پرداخت کنید که معمولا این هزینه برای هر کیلوگرم اضافه برابراست با یک درصد از قیمت بلیط خریداری شده.

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی
میزان بار مجاز در هر شرکت هواپیمایی به دو شیوه محاسبه می‌شود؛ یا براساس وزن و یا براساس تعداد بسته‌ها. البته معمولا محاسبه بار مجاز براساس وزن انجام می‌گیرد. این را هم بدانید که کلاس پرواز در تعیین حداکثر بار مجاز نقش دارد.

هزینه اضافه بار در پروازهای داخلی
سوالی که برای همه ما ممکن است به وجود بیاید این است که اگر اضافه بار داشتیم، هزینه اضافه بار در پروازهای داخلی چگونه محاسبه می‌شود؟ اجازه دهید جواب این سوال را این‌گونه بدهم: همان‌طور که در بالا هم اشاره کردم، تمامی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی میزان بار مجاز خود را در کلاس اکونومی 20 کیلوگرم اعلام کرده‌اند. حالا اگر کسی بخواهد بیشتر از این میزان بار حمل کند باید هزینه اضافه‌تری پرداخت کند.

هزینه بار اضافه بستگی قیمت بلیط، طول پرواز، کلاس پرواز، وزن و تعداد بسته‌ها دارد. معمولا برای محاسبه هزینه اضافه، به ازای هر یک کیلوگرم بار اضافه، مبلغی مشخص می‌کنند. البته امکان دارد که شکل بسته‌بندی بار شما به صورتی باشد که مشمول هزینه اضافی شود.

اما به طور کلی باید گفت که مبلغ هزینه بار اضافه برابر است با 1 درصد قیمت بلیط به ازای هر کیلوگرم بار اضافه. یعنی اگر شما 5 کیلوگرم اضافه بار داشته باشید، باید به اندازه 5 درصد قیمت بلیط خودتان را به عنوان هزینه بار اضافه پرداخت کنید. در هر ایرلاین این درصد ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

البته به این نکته هم توجه کنید که بعضی از ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی شرایط مخصوصی برای بارهایی مثل حیوانات خانگی و یا لوازم ورزشی دارند. معمولا این بارها به طور جدا محاسبه شده و هزینه اضافه بار به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

میزان بار دستی مجاز در پروازهای داخلی
میزان بار دستی مجاز در پروازهای داخلی در همه ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی یکسان اعلام شده و مسافران در تمامی ایرلاین‌ها فقط اجازه دارند به میزان 5 کیلوگرم بار دستی به همراه خود داشته باشند. پس فرقی ندارد که ایرلاین ماهان را انتخاب می‌کنید یا ایران ایر. میزان بار دستی در پروازهای بیزنس کلاس به 7 کیلوگرم می‌رسد.