Train
مزایای سفر با قطار
سفر با قطار فرصت هم‌صحبتی با مردمان بومی هر کشور را برای شما فراهم می‌کند اما مشکلات رزرو بلیط قطار گاهی اوقات باعث چشم‌پوشی مسافران از این وسیله‌ی نقلیه ارزشمند می‌شود. قطار در اروپا پرطرفدارترین وسیله حمل و نقل است و در سال 2014 بیش از 3 میلیون نفر در این قاره با قطار به سفر رفته‌اند. سفر با قطار راحتی و جذابیتی دارد که نه در سفر با ماشین و نه در سفر با هواپیما تجربه نخواهید کرد. وجود انواع قطارهای تندرو، شب‌رو و طبیعت‌گرد در مسیرهای اصلی و مسیرهای روستایی در اروپا این امکان را می‌دهد که در کمترین زمان ممکن به نزدیکترین مقصد مورد نظر برسید. سفر با قطار بسیار بی دردسر بوده و می‌توانید به راحتی از مرکز یک شهر به مرکز شهری دیگر جا به جا شوید؛ با این روش از معطلی در صف‌های پایان‌ناپذیر فرودگاه‌ها، اضطراب رانندگی در کشوری دیگر با قوانین رانندگی متفاوت و راه‌های شلوغ رهایی خواهید یافت. موارد زیر خلاصه‌ای از مزایای سفر‌ با قطار است:
 
 • قطار امن‌ترین وسیله حمل و نقل در دنیا است. وقتی سوار قطار می‌شوید نگران گم شدن در جاده‌های ناشناخته و یا تصادفات جاده‌ای نیستید. راحت در صندلی خود بنشینید و مناظر زیبا را تماشا کنید.
 • با قطارهای سریع‌السیر در وقت خود صرفه جویی می‌کنید. برای مثال مسیر رم به فلورانس با قطار NTV یا Frecciarossa یک ساعت و نیم و مدت زمان سفر از پاریس به لندن با قطار Eurostar با عبور از کانال مانژ دو ساعت و پانزده دقیقه است.
 • ایستگاه‌های قطار در مراکز شهرهای اروپایی هستند و اغلب در کنار آنها ایستگاه تاکسی و مترو وجود دارد. با انتخاب قطار در هزینه و زمان رسیدن به ایستگاه بسیار صرفه جویی می‌کنید.
 • در سفر با قطار کافی است 20 دقیقه قبل از حرکت قطار در ایستگاه باشید. مراحل کنترل پاسپورت و تشریفات چک کردن بار وجود ندارد.
 • محدودیت وزن بار ندارید. می‌توانید هر مقدار که می‌خواهید چمدانتان را از سوغاتی‌ها پر کنید. در صورت همراه داشتن دوچرخه و اسکی  می‌توانید وسایل را به واگن بار تحویل دهید.
 • برنامه حرکت قطارها بسیار دقیق و متنوع است. شما می‌توانید نزدیک‌ترین ساعت حرکت به برنامه خود را انتخاب کنید. برای مثال در مسیرهای اصلی داخل ایتالیا هر یک ساعت یک قطار حرکت دارد یا در مسیر پاریس به لندن روزانه 19 قطار در هر طرف حرکت دارند.
 • در طول سفر می‌توانید در قطار قدم بزنید، به واگن رستوران بروید، نوشیدنی و غذای مورد علاقه‌تان را سفارش دهید. از تلفن همراه خود استفاده کنید. لپ تاپ خود را به برق زده و فیلم مورد علاقه‌تان را ببینید و در برخی مسیرها می‌توانید به شبکه WIFI متصل شوید.
 • قطار به کوچکترین شهرها و روستاها می‌رود. شرایط جوی تاثیری در حرکت قطار ندارد.
 • در مسیرهای طولانی  قطار «شب‌رو» را پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانید با توجه به تعداد همسفرانکوپ‌های ۴،۳،۲،۱ و ۶ تخته را انتخاب کنید.
 • کوپه های 1 و 2 تخته حمام و دستشویی اختصاصی دارند. هزینه صبحانه و در برخی موارد شام در بلیت لحاظ شده است.
 • سفر با قطار کمترین آلودگی را برای محیط زیست دارد. برای همین سفر با قطار را سفر سبز نام نهاده‌اند.
 • بلیت‌های قطار دارای شرایط کنسلی راحت‌تری هستند.
 • شما در قطار به راحتی می‌توانید با کودکانتان، برایشان کتاب بخوانید، با ‌آن‌ها فیلم ببینید و یا در راهروی واگن‌ها باهم قدم بزنید.
 • کنترل کودکان و راست و ریس کردن کار‌های نوزادان در قطار بسیار آسان‌تر از هواپیما است.
 
انواع بلیط‌ های سیستم ریلی اروپا

در سیستم ریلی اروپا سه نوع بلیط صادر می‌گردد که به‌شرح زیر است:

 • Print At Home بلیطهای الکترونیکی قابل چاپ در منزل ( روی کاغذ معمولی)
 • Ticket On Departure بلیط‌هایی که در مبدا حرکت قطارها به‌وسیله کیوسک‌های مخصوص چاپ می‌شوند (در سیستم ریلی انگلستان و آلمان معمول است)
 • Paper Ticket بلیط‌هایی که بر روی اوراق بهادار چاپ می‌شوند.
انواع قطار در اروپا و سایر کشورها

1. قطارهای عادی

قطارهای عادی با میانگین سرعت 150 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. این قطارها در مسیرهای کوتاه و غیر اصلی در اروپا حرکت می‌کنند، به کوچکترین روستاها و شهرها می‌روند. نام این قطارها در جستجو بلیت‌های نقطه به نقطه معمولاً به صورت IC,TIC,TRN دیده می‌شود.

2. قطارهای تندرو

قطارهای سریع السیر در اروپا با میانگین سرعت 320 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. با استفاده از قطارهای سریع‌السیر در وقت خود صرفه جویی می‌کنید. قطارهای سریع السیر به دو دسته‌ی داخل کشوری (Domestic) و بین کشوری (International) تقسیم می‌شوند. این قطارها در طول روز حرکت می‌کنند و دارای واگن درجه 1 و 2 هستند. چیدمان صندلی ها اصطلاحاً به صورت اتوبوسی است. 

در واگن‌های درجه 1 تعداد صندلی‌ها کمتر است در نتیجه فاصله صندلی‌ها از هم بیشتر و جای جلو پا بازتر است؛ همچنین فضای بیشتری برای قرار دادن چمدان‌ها در نظر گرفته شده و در برخی مسیرها پذیرایی در کنار صندلی مسافر وجود دارد. در این واگن‌ها شما می‌توانید از شبکه WIFI استفاده کنید.

در واگن‌های درجه 2 صندلی‌ها فاصله کمتری از هم دارند و محفظه‌ای در بالای سر مسافران برای قراردادن چمدان‌ها طراحی شده است. در صورت بزرگ بودن چمدان باید بار خود را در ابتدا یا انتهای هر واگن در جای مربوطه بگذارید. به طور کلی کشیدن سیگار در تمامی قطارهای تندرو ممنوع است. برخی  قطارها واگن مخصوص برای سیگاری ها دارند.

قانون همراه داشتن حیوانات خانگی در هر قطار متفاوت است، پس قبل از تهیه بلیت خود از شرایط همراه داشتن سگ و یا سایر حیوانات به داخل واگن آگاه شوید. به طور کلی قطارهای سریع‌السیر بین کشوری و یا داخل کشوری دارای مراحل کنترل پاسپورت و یا کنترل بار نیستند. برخی قطارهای تندرو عبارتند از: ICE آلمان، Eurostar پاریس-لندن، Thalys فرانسه-آلمان-هلند-بلژیک، ایتالیا NTV,FAR.

 • قطار یورواستار Eurostar در مسیر پاریس- لیل- بروکسل و لندن تنها قطار سریع السیر است که مراحل کنترل پاسپورت دارد.

3. قطار‌های شب‌رو

قطارهای شب رو برای مسافت های طولانی پیشنهاد می‌شوند. کوپه‌های 2،3،4،6 و 1 تخته در این قطارها وجود دارند. در برخی قطارهای شب رو در کوپه های 1 و 2 تخته حمام  و دستشویی اختصاصی در کابین تعبیه شده است. در برخی مسیرها هزینه صبحانه و شام  نیز در بلیت لحاظ شده است. واگن رستوران و بار در بسیاری از قطارهای شب رو وجود دارد. هرچند پیشنهاد میکنیم در هنگام تهیه بلیت از وجود واگن رستوران در قطار خود اطمینان حاصل کنید. برخی قطارهای شب رو عبارتند از: CNL آلمان-فرانسه-هلند، TELLO فرانسه-ایتالیا.

4. قطارهای پانورامیک

قطارهای پانورامیک در کشور سوئیس در مسیرهای کوتاه اما بسیار دیدنی حرکت میکنند.بیشتر مسیر از میان کوه ها و دره ها عبور میکند. قطارها سقف شیشه‌ای دارند تا مسافر وقتی در صندلی خود نشسته تمام منظره 360 درجه را به راحتی ببیند.